ICQ.com

Více o verzi naleznete na stránce ICQ 6

Patrně mnoho uživatelů icq překvapíme, ale historie icq sahá až do roku 1996, že to není zas tak dávno? Upřímně, přiznejte se, kdo z nás v té době věděl něco o internetu, natož pak o komunikačních programech? Program I Seek You šlape na protokolu OSCAR. OSCAR je zkratka pro "Open System for CommunicAtion in Realtime", což v překladu znamená "otevřený systém pro komunikaci v reálném čase". OSCAR je protokol, který slouží výhradně firmě AOL (správce icq), používá jej mimojiné i pro systém AIM.

ICQ původně vyvinula izraelská firma Mirabilis. Tu v roce 1998 koupila již zmíněná firma AOL, která je vlastníkem dodnes. Přestože má ICQ milióny uživatelů po celém světě, v zámoří je tento klient prakticky neznámý. V americe je pro komunikace mnohem populárnější např. MySpace, nebo MSN. ICQ má hlavní partnery v Hong Kongu, Německu, Rusku, Turecku, Bulharsku, Ukrajině, Izraeli, Bělorusku a samozřejmě také v České republice. U nás ICQ zastupuje firma Atlas.

ICQ.com

Poslední vydanou verzí je ICQ 6.5, je to nová generace verze icq 6, která přináší mnoho inovací oproti předchozím verzím. Základní funkcí je tak stále posílání zpráv. Oblíbené je také posílání souborů či hraní online her.

Firma AOL je také známá tím, že v boji s alternativními klienty, často mění odesílací protokol. Zhruba 2x za půl roku se tak uživatelům alternativních klientů jako je Miranda či QIP stane, že se nemohou připojit do icq, nebo jim nejdou odesílat či přijímat zprávy. Nicméně v době kdy tuto skutečnost zaregistrujete (děje se tak postupně, do icq se vám přidá nový uživatel, což je scanový robot který zjistí zda máte originálního klienta) už je patrně vytvořený soubor, který tento problém vyřeší, stačí si tak stáhnout aktualizaci pro vášeho klienta.